V historii lidstva již bylo vymyšlených a objevených mnoho věcí, ale jen málokteré dokázali ovlivnit dějiny tak, jak právě zbraně. Od pravěku, kdy díky primitivním zbraním naši předkové lovili potravu až po moderní války, v nichž se používají modely jako z jiné planety a o mnoha zbraních a jejich síle možná ani netušíme. Mnoho lidí považuje zbraň za zlo, ale třeba si uvědomit, že zabíjí člověk ne zbraň! Zbraně se začaly vymýšlet proto, aby lidem usnadnili život, a proto si třeba připomenout, jak to všechno vlastně začalo.
Historie zbraní sahá hluboko do našich dějin
Všechno to začalo tím, že člověk si chtěl opatřit potravu, a tak jako lovec začal používat různé věci jako zbraně. Nejprve házel kameny, které později obalil kůží, roztočil a zjistil, že to mě větší účinek. Čím se dále se člověk vyvíjel, vyvíjely se i zbraně a postupně přišel na různé složitější systémy jako praky, luky či šípy. Jednoho dne však vynalezli v Číně černý střelný prach, který vývoj zbraní posunul na úplně jiný level. Poté začali zkoušet co se děje, pokud tento prach uzavřou do trubky, později do uzavřeného prostoru s jedním otvorem a tak dále, až se začali vymýšlet první střelné zbraně. Jako většina vynálezů se postupně zmenšovaly a zvyšoval se jejich výkon, začaly se vyrábět vícehlavňové modely až se dospělo do stádia, kdy si můžeme vybírat mezi automatickými, poloautomatickými či opakovacími.
Kdo má vlastně právo na vlastnění zbraně?
Nejlepší je zjistit si podmínky přímo ze zákona, ale na získání zbraně do legální držení je třeba splnit podmínky jako věk, zdravotní způsobilost a bezúhonnost. Co je bezúhonnost? Je to vlastnost člověka, která znamená, že dotyčná osoba nebyla v minulosti odsouzena za trestný čin a vede řádný život. Prokázat bezúhonnost můžete pomocí odpisu z rejstříku trestů. Rozdíl je také v pojmu nošení a držení zbraně. Pokud máte povolení k nošení, můžete mít zbraň u sebe kdykoliv a nabitou, zatímco při držení ji nabitou můžete mít doma, nebo na střelnici.